FESTMÉNYMÁSOLATOK ÉS EGYEDI MEGRENDELÉSEK
Az első festménymásolat készítésekor különlegesen nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy mindent tökéletesen úgy csináljunk, mint egykor a mester. Minden egyezzen az eredetivel: a felhasznált anyagok, a színek, az ecsetkezelés, a modor. A hangulat, a felület, a tónus. Azt gondoltuk, így az eredetihez megtévesztésig hasonló festményt tudunk készíteni.
És ez sikerült is. Mindössze néhány apró dologban különbözött az eredeti, híres műalkotástól.
A mérete nem egyezett pontosan az eredetivel, hiányzott róla a szignatúra, a vásznon, a festék alatt pedig infrakamera által látható módon nagybetűs, ceruzával írt sor figyelmeztetett: COPY.
Mert ezeket szigorú szabályok írják elő…
Festményekhez, műtárgyakhoz szorosan kapcsolt fogalom a műgyűjtés. Van, aki szigorú koncepció vagy bizonyos szempontok szerint válogat, és van, akinek gyűjteménye teljesen személyes és egyedi ízlését tükröző. A műgyűjtésnek sok esetben szab határt a gyűjteni vágyott, gyűjthető tárgyak véges volta- például, ha csak egyetlen darab van belőle. Így kapcsolódik ide a festménymásolat fogalma: A festészet és általában a képzőművészet velejárója – sőt természete, hogy interpretációk, származékos alkotások, másolatok készítésére ösztönzi követőit.
Vaszary János: Pesti Duna-korzó
Vaszary János a 20. század eleji magyarországi művészeti élet nagykönyvébe többszörösen is bejegyezte nevét…. mi helyezi festményeit a mai napig az érdeklődés középpontjába, milyen üzenete lehet a 21. században? Nem biztos, hogy kell bármilyen utalást, vagy magyarázatot találni, hiszen…
Vincent Van Gogh: Csillagos éj
Vincent Van Gogh Arles-i korszaka olyan újításokat, olyan szemléletváltást hozott művészetében melyek később, földi pályafutása után a valós halhatatlanságot jelentették számára. Nem kell magyarázni és nem csoda, hogy az északi tájak füstös, hideg, szegényember – szagú világa után magával ragadta a fények, illatok, meleg éjszakák varázsa…
August Ahlborn – A nápolyi öböl látképe
Festménymásolatot készíteni kicsit olyan, mint lefesteni egy másik festményt – gondolom. Ez ilyen egyszerű is, meg persze nem is. Sokféleképpen lehet tekinteni egy festménymásolatra, művészi másolatra vagy lemásolt képre. Alapvetően gyermekien őszinte vágy a birtoklásra, hogy nekem is legyen ilyen, mert annyira tetszik.. ez nekem kell, sokkal boldogabb lehetnék, ha enyém lehetne, ha minden nap láthatnám…
Pierre- August Renoir: Csónakosok reggelije
Járt-e étterembe Renoir?
Feltehetően igen, bár ilyen vonatkozásban valószínűleg nem is gondolta volna az éttermi látogatást. Mégis, közel két évtizede, hogy megjelent egy budapesti étteremben.. egy kis belvárosi étterem felkérésére festettük meg 1998-ban Pierre -August Renoir egyik legkedveltebb festményének másolatát.
.
.
.
.
.
..